english
1. Uluslararası Exlibris Yarışması Sergisi
03 Aralık Çarsamba 2003 - 30 Aralık Salı 2003

Uluslararası Exlibris Yarışması daha ilk düzenlenişinde, katılım düzeyi bakımından, dünyada bu güne kadar yapılmış exlibris yarışmaları içinde ikinci sıraya yerleşti. Yarışmaya 44 ülkeden 1171 sanatçı, 4247 eserle katıldı. Rusya’dan 5, Türkiye’den 3, Bulgaristan’dan 2, Çek Cumhuriyeti’nden 2, Belçika, Polonya, Ukrayna, Estonya, Japonya, Beyaz Rusya, Arjantin ve Slovakya’dan 1’er sanatçı ödüle değer görüldü. 371 sanatçının 747 eserinin sergilenmesine karar verildi. Yarışma nitelik yönünden de aynı düzeyde başarıya ulaştı.

Yarışma sergisi bir yıl boyunca Türkiye’yi dolaşacak, exlibris sanatına ilgi duyanlar için aynı zamanda gezici bir okul olacaktır. İstanbul sergisi süresince exlibris sanatını tanıtan ve exlibris koleksiyonerliğini özendiren sergi turu, söyleşi, yayın vb. etkinlikler de düzenlenecektir.

1470’li yıllarda kitaplar için bir mülkiyet işareti, bir ihtiyaç grafiği olarak doğan exlibris, matbaayla birlikte kitapseverlerin ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Kitap sahibini imlemesi, sanatçısına özgür bir anlatım olanağı vermesi bakımından oldukça önemli olan exlibris, estetik kaygılarla yaratılan bir iletişim aracı, bir değiş tokuş objesidir.

Hacettepe Üniversitesi ile Ankara Exlibris Derneği ortak sergi
Henüz haber eklenmemiştir.