english
Ahmet Umur Deniz "Büyük İnsanlık"
14 Aralık Çarsamba 2011 - 14 Ocak Cumartesi 2012

Cumhuriyet Gazetesi 7.01.2012

Ümran Bulut

Ahmet Umur Deniz "Büyük İnsanlık" adlı kişisel sergisi.
Ahmet Umur Deniz çalışmalarını  14 Aralık 2011 -14 Ocak 2012 tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları'nda sergiliyor.
1960  yılında Van'da doğan  Ahmet Umur Deniz, 1980-1985 yılları arasında Güzel Santlar Akademisi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Neşet Günal - Neş'e Erdok Atölyesi'nde eğitim gördü.
1992 de MSÜ-GSF Resim Bölümü'ne Araştırma Görevlisi olarak girdi. Halen Aynı kurumda Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır. Bir çok kişisel sergi açmış ve karma sergiye katılmıştır.
Feyyaz Yaman'ın Ahmet Umur Deniz'in resimleri ile ilgili  düşünceleri şöyle:
"Goya’dan, Millet’e, Meunier’den Odd Nerdrum’a kadar her usta ilişkisi, ustalaştıkça insanlığın uzun yürüşündeki ortak duygunun emek-hüzün potasında erir, sert kontürlü desenleri giderek geçirgenleşir.Korkularımız üst üste yüklenen duyarlılıklarla, glaseler, titreşen ışıklara dönüşür. Boya maddeleşir, bedenleşir. Bu zemine (toprağa) bağlılıkla ağırlaşan ayakları “zombi” yakıştırmasına varacak kadar ağır gerçekliği sürüyerek taşır. “Ayak Takımı” yakıştırmalı insanlık, Aneas gibi ayağa kalkar. Günümüzün Post modern tüketim toplumunun pembe gözlüklü dünyasının maskelediği bu emek-bedenler nerdeyse konuşulması bile yasaklanan görünmez “sınıfın” insanları, binlerce yılın ölümleri ve katliamlarının adalet arayışı ile hayalet gibi karşımıza dikilirler, hesap sorarlar.
 Ahmet Umur Deniz’in figürlerinin  sessizce masamıza bıraktığı vicdan muhasebesi, istenildiği kadar görünmez kılınsınlar, sanallaştırılsınlar her köşe başında bilinç altı korkularımızı ayağa kaldıracak çoklukta kendilerini hatırlatıverirler. Lokmanız boğazınıza düğümlenir, uykunuz kaçar.
Bu sessiz ve sitemsiz hatırlatma doğayı, insanlığı yitirme noktasında tıkanıp kalmış bedenlerimizin arınıp insanlığına dönmesi için bir son çağrıdır."
Sergi 14 Aralık 2011 - 14 Ocak 2012 tarihler arasında Karşı Sanat Çalışmaları'nda izlenebilir.

 

 'Büyük İnsanlık' Karşı Sanat'ta
12/12/2011 Radikal Gazetesi


Figör resmin önemli isimlerinden Ahmet Umur Deniz, son çalışmalarını 14 Aralık’tan itibaren Karşı Sanat’ta sergileyecek. Büyük boy figür çalışmaları ve teknik olgunluğuyla dikkat çeken sanatçının sergisi ‘Büyük İnsanlık’ başlığını taşıyor. 27 yağlıboya tablonun yanı sıra 40 desenin yer aldığı sergi 14 Ocak’a kadar 11.00- 19.00 saatleri arasında görülebilir.

 

 

Ahmet Umur Deniz
Henüz haber eklenmemiştir.