english
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Sergisi
25 Mart Perşembe 2010 - 17 Nisan Cumartesi 2010

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI BÖLÜMÜ


Ülkemizde Geleneksel Türk Sanatları’nın eğitim-öğretimi Enderun-u Humayun’dan sonra, 1915 yılında “Hattatlar Mektebi”nin kuruluşu ile gerçekleşir.1926’ya kadar faaliyetini sürdüren okul, önce “Şark Tezyini Sanatlar Mektebi”, 1936’da da Atatürk’ün talimatıyla “Türk Tezyini Sanatlar Şubesi “adı altında Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlanır. İsmi daha sonra “Türk Süsleme Bölümü” olarak değiştirilir. Türk Süsleme Bölümü’nde eğitim Tezhip-Minyatür, Eski Yazı (Hat), Türk Ciltciliği ve Kalıp Yapımı, Ebru, Ahar, Sedef Kakmacılığı, Halı Nakışları, Lake sanat dallarını içermiştir. Çeşitli nedenlerle öğretime bir süre ara verilmiş, 1976 yılında bölüm yeniden açılmıştır.

Akademi 1982’de Mimar Sinan Üniversitesi’ne dönüştürüldükten sonra bölüm; Hat (Eski Yazı), Cilt, Tezhip- Minyatür, Çini, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri  Ana sanat Dalları’nda eğitim vermeye başlamıştır.Eğitimde öncelikle geleneksel sanatlarımızın korunması,belgelenmesi, değerlendirilmesi ve restorasyonunu amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra, geleneksel temellere dayalı, günümüz gereksinimlerine yönelik çağdaş tasarımlar yapabilecek yaratıcı sanatçı adaylarının yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde öğrenciler, bir yıllık Temel Eğitim sonrasında; ikinci yıl Hat (Eski Yazı), Cilt, Tezhip- Minyatür, Çini, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri  Anasanat Dalları’ndan birini seçerler. 4 yıllık lisans eğitiminin son yarıyılı, diploma çalışmalarını kapsar. Ayrıca bölümümüzde Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programları da uygulanmaktadır.

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
Henüz haber eklenmemiştir.
Henüz bir çalışma eklenmemiştir.