english
Zaman Aşımı
16 Mart Cuma 2012 - 02 Nisan Pazartesi 2012

İLERLEME”NİN KUTSALLIĞI VE ZORBALIĞI
Emre Zeytinoğlu

 İnsanlık tarihi üzerine her tür bakış açısının hemfikir olduğu durum, bu tarihin bir zulüm süreci olduğudur. Theodor Adorno tarih denilen şeyi, son derece belirgin biçimde “felaketler fablı” olarak tanımlamıştı. Ve Adorno’nun sadık takipçisi Terry Eagleton ise “felaketler fablı”na bir açıklık getirmişti: “Evrensel tarihin herhangi bir temeli varsa, o tarih, mutluluğun birikimine dair bir masal değil, sapandan megatonluk bombalara uzanan bir hikâye olmalıdır.” İnsanlığın “ilerleme” üzerine verdiği mücadeleler, elbette onurlu ve övgü dolu sözleri hak edecek bir süreci de öne çıkartabilmiştir. Ama işte bu süreç her zaman o “felaketler fablı” ile iç içe olmaktan da kurtulamamıştır. Walter Benjamin gibi düşünürsek: Leonardo da Vinci uçma tasarımları yaparken, o tasarımların ağır bombardıman uçaklarına kadar varacağını tahmin edememişti...

“16 Mart katliamı” adıyla tarihe geçen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 7 üniversite öğrencisini unutturmamak ve açılan davayı takip etmek üzere dönemin üniversite öğrencileri olarak “16 Mart Platformu”  adı altında geçen yıl bir araya geldiğimiz hatırlanacaktır. Oluşturduğumuz www.16mart1978.org sitesiyle iletişim ve haberleşmemizi sağlarken 16 Mart 2011’de, 33 yıl sonra arkadaşlarımızın katledildiği yerde, Beyazıt’ta, İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısı önünde buluşmuştuk. 16 Mart 1978’de hayatını kaybeden Baki Ediz, Abdullah Şimşek, Murat Kurt, Hamdi Akıl, Ahmet Turan Ören, Hatice Özen ve Cemil Sönmez’le birlikte tüm anti-faşist öğrencileri anmak adına 16 Mart’ın “Anti-faşist Öğrenci Günü” olmasını öneren Platformumuz bu yıl “ZAMANAŞIMI”  adını taşıyan bir serginin düzenlenmesini sağlıyor. Ayrıca 17 Mart 2012 Cumartesi günü Cezayir Sarayı binasında bir panel düzenlenecek.
16 Mart 2012-2 Nisan 2012 tarihleri arasında Beyoğlu’nda üç ayrı mekânda, Ada Sanat, Karşı Sanat ve Rumeli Han C Blok’ta düzenlenecek sergiye, farklı disiplinlerden 123 sanatçı eserleriyle katılıyor.
16 Mart 2012 Cuma günü, bombanın atıldığı yerde ve saatte, yani Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısı önünde, saat 13.00’de Temsili 16 Mart  Anıtının  yerleştirilmesi ve sanatçı Orhan Alkaya’nın okuyacağı basın açıklamasının ardından Bandista müzik grubunun dinletisi olacaktır. Beyazıt’taki etkinlikler sonrasında Beyoğlu’na geçilerek 3 farklı mekandaki açılışlar 18.00-20.00 saatleri arası gerçekleşecektir.
17 Mart Cumartesi günü ise saat 15.00-17.00 arasında Cezayir Sarayı toplantı salonunda “Anti-faşist Öğrenci Günü” konusunda yapılacak panele 1960’ların Dev-Genç Başkanı Ertuğrul Kürkçü ile birlikte 1970’lerin Dev-Genç Başkanı Bülent Uluer ve bugünün öğrenci liderleri katılacak.
                                                                                                     16 MART PLATFORMU
                                                                                                                                    www.16mart1978.org

Henüz haber eklenmemiştir.