english
Hoşbulduk
11 Haziran Perşembe 2009 - 20 Temmuz Pazartesi 2009

Hoşbulduk sergisi, bugünkü Türkiye’de yaşayan birkaç yabancı uyruklu insanın portrelerini sunuyor seyircilere. Hem görsel hem de işitsel bir yaklaşımla gerçekleşen portreler, bir taraftan İstanbullu fotoğrafçı Gökşin Varan’ın fotoğrafları olarak önümüze çıkıyor. İstanbul’da yaşayan ancak hem Doğu hem Batı, hem fakir hem zengin ülkelerden gelen kadın ve erkek yabancılar, alışık olmadığımız, klasik olmayan İstanbul manzaraların ortasından, ciddi, düşündürücü, bazen hüzünlü bakışlar yöneltiyor seyircilere. Duvar, yol, köprü, bölme, çit ve sınırlarla çevrililer, ellerinde çanta ya da poşet. Portrelerin işitsel yanı ise, izleyicilerin eline verilecek bir MP3 çalar ile dinletilen her bir yabancının yedi, sekiz dakikalık yaşam öyküsü. Yabancılar, kayıtlarını Oğuzcan Şehiraltı’nın yaptığı öykülerini, kendi anadilleri ve Türkiye’deki yaşam sürelerine göre epey farklı şiveleriyle, Türkçe olarak anlatıyorlar.

Serginin tasarımını ve uygulamasını yapan araştırmacı yazar Hanna Rutishauser’e göre, serginin en şaşırtıcı etkisi, yabancıların çok çeşitli, zengin toplumsal potansiyeli. Keşke yaşadığımız ülke bizi keşfedip tecrübemizi ve farklı farklı renklerimizi daha iyi değerlendirebilse, diyor.
Hanna Rutishhauser’in, “bizlerden biri” olarak ortaya attığı hesaplaşmayı dikkatle izlemeliyiz. “Onlarda da öyle” demek tuzağına düşmeden hesaplaşmaya biz de katılmalı ve hesaplaşmaya önce davranmanın saygınlığını ve onurunu duyarak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.

 

Türkiye'nin Yabancılarından Anlatılar
Henüz haber eklenmemiştir.