english
60. yılında 6-7 Eylül Sergisi
03 Eylül Perşembe 2015 - 23 Eylül Çarsamba 2015

Hatırlamak Direnmektir:

6-7 Eylül hala sürüyor

Karşı Sanat, merkezi Atina’da bulunan “Yurtdışındaki İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu” ile “Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği”nin (BEKS) katkılarıyla, 60. yıl dönümünde 6-7 Eylül 1955’i yeniden tartışmaya açıyor. “Korkunç Eylül”den geriye kalan, hiç sergilenmemiş fotoğrafları gün yüzüne çıkarıyor. İstanbullu Rum fotoğrafçı Dimitri Kalumenos’un çektiği fotoğraflar, 6-7 Eylül’de yağmalanmış ve tahrip edilmiş kutsal mekanları gösteriyor ve soruyor: Hangi inançlar ve mekânlar kutsal, hangi isimler ve bedenler meşru, hangi anılar, hangi tarih hakikidir? Hangi kayıpların gerçek ve mühim oldukları için yası tutulabilir? Özgürlük, isim, kent, yaşam kimlerin hakkıdır? Vatandaş, “iç düşman”, azınlık ne demektir? Bu ülke için kültür ve miras ne anlama gelmektedir? 6-7 Eylül; Çorum, Malatya, Maraş, Sivas’tan, Kamp Armen’den, Gezi’den, Narmanlı Han’dan, Emek Sineması’ndan ayrı düşünülebilir mi? 6-7 Eylül ve 12 Eylül aynı gün değil midir?  

Karşı Sanat, izleyeceğiniz sergi ve paralelinde gerçekleşecek bir dizi etkinlikle, 6-7 Eylül’e bugün hâlâ açık olan bir yara olarak yaklaşıyor. Yaşanan olayları, yalnızca gayrimüslim azınlığın yazgısı olarak değil, farklı olana, ötekine, düşünceye ve umuda yaşama şansı tanımayan bir dünyanın laneti olarak anlatıyor. 6-7 Eylül’ü, devletin düzeninde bir pay, isim ve yer sahibi olmama anlamında radikal bir dışlanmayı ifade eden sembolik bir tarih olarak; iktidarın homojenleştirici gücü karşısında bir direnç noktası olarak kabul ediyor.  

Serginin bir başka özelliği de, Karşı Sanat’ın belleğine dair de önemli bir olaya değiniyor olması. Bundan on yıl önce Karşı Sanat, Tümamiral Fahri Çoker’in, ölümünden sonra açıklanmak koşuluyla Tarih Vakfı’na bağışladığı arşivi “50. yılında 6-7 Eylül olayları” sergisi adı altında sergilemişti. Beyoğlu Elhamra Pasajı’ndaki sergi bir grup ülkücünün örgütlü saldırısına uğramıştı. Galeri kalabalık bir grup tarafından basılmış, sergilenen fotoğrafların tamamı tahrip edilmişti. 2005’te Karşı Sanat’taki sergiyi basan saldırganlar hala cezalandırılmadı ve dava hâlâ sürüyor. Türkiye kültür ve sanat alanının, sarsıcı gerçeklerinden biri olan bu saldırıya dair belge ve fotoğrafları da açılacak sergide görmek mümkün olacak. 

“60. yıl dönümünde 6-7 Eylül” sergisi, 4 – 24 Eylül 2015 tarihleri arasında görülebilir. 

 

Gazeteci Erol Dernek Sokak No:11/4 Hanif Han

Henüz haber eklenmemiştir.
Henüz bir çalışma eklenmemiştir.