english
Seri Katil
23 Aralık Salı 2008 - 31 Aralık Çarsamba 2008

Türkiye’de eroin bağımlılığı gittikçe artıyor. Sokak çocuklarından kolejlilere sayısız genç aşırı dozdan hayatını kaybediyor. Bu ölümler ya da cinayetler çoğunlukla sessiz geçiştiriliyor, toplum kendi yarattığı bağımlılara kayıtsız kalıyor, onları yargılıyor, dışlıyor, adeta ölüme terk ediyor.

Eroin tabu olarak kaldıkça, toplum üzerine düşen sorumluluğu üstlenmedikçe ölüm tacirleri ceplerini doldurmayı sürdürecek.  Eroin birkaç kullanımda bağımlılık yaratan, tedavisi mümkün olmayan ölümcül bir madde olduğu halde uyuşturucu madde sınıfında yer aldıkça kurbanları çoğalacak. 

Her sistem bireylerde amaçlarına varabilmek için gerekli ruhsal yapıları oluşturur. Kurtuluşu olmayan bu bağımlılığın ardında yatan nedenler bireyde değil sistemin ikiyüzlülüğünde aranmalıdır. Eroine hayır demek sorunun çözümü değildir. Ölümü metalaştırıp fetişleştiren, pazara süren bu sistem, insanda kaçma arzusu doğuran bu toplum sorgulanmalıdır.

Birkaç yıl önce Yavuz Tanyeli’nin Şenol Yorozlu ile birlikte açtığı 'Öldürücü Madde- Eroin' adlı sergiyi hatırlamakta yarar var. Sergiye gazeteler büyük ilgi göstermiş, sergi bir kamu oyu oluşturmuştu. Ancak o günden bu yana hiç bir şey değişmedi, aynı cinayetler sürüp gidiyor, bağımlı sayısı artıyor. Sorun büyüyerek sürüyor.

Can TANYELİ
Henüz haber eklenmemiştir.