english
Uyuyan ID
19 Kasım Çarsamba 2008 - 19 Aralık Cuma 2008

İstiklâl Caddesi'nin neredeyse bütün dikkat çekici ve tarihi mağazalarını kapsayan, ayrıca Karşı Sanat ve Galeri Splendid'de üstlenen "THE BITCH IS SLEEPING / UYUYAN ID" sergisini tetikledi. Galeri Splendid'in aynı zamanda açılış sergisi olan bu hareketi üstlenenler, galerinin genç sahipleri Leyla Gediz ve Derya Demir.

İstiklâl Caddesi'nde serginin işleri ise oldukça çeşitli: Panter Kırtasiye, Katia Şapka, Kelebek Korse, İpek Mağazası, Gom Çizgi Roman Dükkani, Robinson Crusoe Kitabevi, Mudo Concept ve Dogzstar.

Kelebek Korse'de İlhan Sayın'ın kağıttan kesme işi, şapka satıcısı Katia'da Emel Kurhan'ın (Yazbükey) pasta maketinin üzerinde sunduğu şapkalar, Panter Kırtasiye'de Neşe Çoğal'ın bir fotoğraftan yola çıkan yerleştirmesi, Robinson Crusoe'de Ali Kazma'nın sekiz inçlik altı ayrı ekranda dönen videoları, Mudo Concept'te Serkan Özkaya'nın seri üretilmiş ama imzalı (üstelik satışa sunulmuş) heykeli "Esinti", Gom'da Murat Ertel'in süper kahraman olarak tasarladığı Türk kadınlarının fotoğrafları, İpek Mağazası'nın vitrininde ise filmlerde kullanılmış objelerini biriktiren Özgür Çift'in koleksiyonundan bir parça...

Müzik sahnesi Dogzstar'da sergi süresince her Pazartesi saat 19:30'da başlayan iki film birden seansında izlenebilecek olan Bruce LaBruce'dan "No skin of my ass" ve Brice Dellsperger'den "Body Double X" fetişizmin odağına bedenin parçalarını yerleştiği seyirlikler. Richard Van Loot'un "Rate Allegorique No.1" adını taşıyan çok renkli video çalışması ise iki film arasında gösterime giriyor.

Galeri Splendid'de üç ayrı sanatçının işi mevcut. Elçin Poyraz'ın fetişizmin kaynağından bulup getirdiği "saç"lar, Kaan Karacehennem'in yüzlerini gizleyen eşcinsellere ait fotoğraf serisi ve Barış Doğrusöz'ün her biri hareketli bir tablo olan "7 ways to fake a perfect skin" isimli videoları görkemli Splendid'in ilk işleri.

Karşı Sanat'ta ise Oliver Pietsch'in "Performance" isimli işi girişte bizi karşılıyor. Video, Amerika'yı ilk kez ziyaret eden Papa'nın unutulmayacak bir "performansını" gözler önüne seriyor. Arzu Oto'nun havasıyla suyuyla Ege'yi anlatan ve bu coğrafyanın özlenen bir anıyla fetiş arasındaki ayrımı bulanıklaştıran resimleri, Amerikalı Laura Parnes'ın Bush'a gülegüle dediğimiz Kasım ayında bizleri bir kez daha onun dünyasına götüren videosu "The only ones left", Uruguay'dan Paula Delgado'nun erkeklerin maskülen güzellik hakkındaki görüşlerini incelediği video ve fotoğraflardan oluşan işi "How come you're so beautiful" ve Tayfun Serttaş'ın Tarlabaşı Bit Pazarı'ndan ayıkladığı nesnelerle dolu tezgâhı yer alıyor.

Serginin ses odaklı tek parçası Erdem Helvacıoğlu'nun: Karşı Sanat'ın mutfağındaki ocak ve davlumbazda bir ses yerleştirmesi.

Derya Demir ve Leyla Gediz
Henüz haber eklenmemiştir.