english
Ortadoğu'da İşgale Karşı Sanat
17 Haziran Salı 2008 - 28 Haziran Cumartesi 2008

Emperyalist projenin bir ayağı olan Ortadoğu işgali, bugün çok alışılagelmiş(!) şiddet manzaralarıyla film seyreder gibi seyrettiğimiz savaş sahneleriyle devam etmekte.
Beş yıl önce başlayan Irak işgali de bu projenin bir parçasıydı. Tıpkı Filistin, tıpkı Lübnan, Afganistan işgalleri gibi… Gelecekte olması kuvvetle muhtemel İran işgali gibi…

İşgalin ilk günlerinde yükselen işgal karşıtı ses, gün geçtikçe yerini tepkisizliğe bıraktı. Ortadoğu’da her gün onlarca insanın hayatını kaybetmesi, sakat kalması, kültürlerinin yok edilmesi, kadınların ırzına geçilmesi; dünya kamuoyunda sıradan bir durummuş gibi algılanmaya başlandı. Dünya halkları bu işgali televizyonlardan Hollywood filmi gibi izlemeye başladı.

Biz sanatçı ve sanatçı adayları; insanları seyirci kalmaya değil, yok edilmeye çalışılan insanlardan taraf olmaya, işgale karşı çıkmaya davet ediyoruz.

Bu amaçla bir araya gelen bizler; tüm bu yaşananlara karşı sadece değil ama ayrıca sanat cephesinden ses vermek, haykırmak istedik. Çığlıklarımızı; tasarım, resim, heykel olarak attık.

İstedik ki; bizim gördüğümüz, görmekten rahatsız olduğumuz bu durumdan herkes rahatsız olsun. Çığlıklarımıza ortak olsun.

Çünkü susmak onaylamaktır, seyreden kirlenir!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğrencileri
Henüz haber eklenmemiştir.