english
World Press Photo 2005
19 Ocak Perşembe 2006 - 11 Şubat Cumartesi 2006

 

World Press Photo 2005 Sergisi 19 Ocak’ta İstanbul’da

 

Dünyanın en çok ilgi çeken fotoğraf sergilerinden World Press Photo Ödülleri Sergisi, İFSAK tarafından Hollanda Konsolosluğu, TNT Express Türkiye ve

Karşı Sanat Çalışmaları’nın katkılarıyla,

19 Ocak – 11 Şubat tarihlerinde İstanbul’da sergileniyor.

 

Dünyanın en çok ilgi çeken ve izlenen fotoğraf sergilerinden World Press Photo Ödülleri Sergisi, son 4 yıldır İFSAK tarafından ülkemiz de sergileniyor. Bu yıl da İFSAK’ın girişimiyle, 19 Ocak - 11 Şubat tarihlerinde İstanbul’da izlenecek olan olan sergi Hollanda Konsolosluğu, TNT Express Türkiye ve Karşı Sanat Çalışmaları işbirliği ile gerçekleştirilecek.. 19 Ocak 2005 tarihinde saat 18:00’da, İstiklal Caddesi  Elhamra Pasajı No:258 Kat:2 Beyoğlu/ İstanbul adresindeki Karşı Sanat Çalışmaları Galerisinde yapılacak Sergi açılışı Hollanda Başkonsolosu Marco Hennis tarafından gerçekleştirilecek.

 

1955 yılında kurulan ve Hollanda’da faaliyet gösteren bağımsız basın fotoğrafı platformu World Press Photo’nun manifestosunun, her yıl düzenlediği yarışma akabinde oluşturduğu sergi ve katalogtur. World Press’in amacı, kamuoyunun basın fotoğrafçılığına ilgisini artırmak ve özgür bilgi alışverişini yaygınlaştırmaktır; sergideki eserlerin yalnızca geçen yılın en iyi basın fotoğraflarını sergilemekle kalmayıp, aynı zamanda önemli bir tarihi doküman olarak da kayıtlara geçmektedir. World Press Photo ayrıca, değişik ülkelerde seminer ve paneller düzenleyerek, basın fotoğrafçılığının profesyonelleşmesinde rol oynuyor.

 

Her yıl 13 kişiden oluşan bağımsız jüri, 9 ayrı kategoride, ajanslar, basın fotoğrafçıları, gazeteler ve dergilerden gönderilmiş eserleri değerlendiriyor. Dirican, bu yılki yarışmaya 123 ülkeden 4.266 sanatçının 69.190 eserinin katıldığını, ödül alan eserlerin her yıl yaklaşık 40 ülkede 80’den fazla salonda sergilendiğini ve 2 milyonu aşkın ziyaretçi tarafından izlendiğini, bu yılki sergide 200’e yakın fotoğrafçının eserinin bulunduğunu belirtiyor.

 

 

Henüz haber eklenmemiştir.